Wyprawka szkolna
-
Zgodnie z zapisami zawartymi w rządowym programie pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”, pomoc w formie dofinansowania do zakupu podręczników może otrzymać uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Program skierowany jest do uczniów:
- słabowidzących,
- niesłyszących,
- słabosłyszących,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–7
-
Procedura dofinansowania do zakupu podręczników:
- rodzice składają wniosek o dofinansowanie w szkole (zał. nr 1), do której uczęszcza dziecko w terminie do 7 września Wniosek do pobrania
- do wniosku dołącza się kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną;
- rodzice dokonują zakupu podręczników;
- rodzice przedstawiają dyrektorowi szkoły dowód zakupu podręczników.
-
Jakimi dokumentami rozlicza się zakupy
- W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych. W przypadku złożenia oświadczenia należy do niego dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2018 r. – „Wyprawka szkolna”.
- W przypadku zakupów dla grupy uczniów koszty zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznych również zakupu materiałów edukacyjnych, zwracane są rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom, po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby dokonującej zakupu (np. przedstawiciela rady rodziców). Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu (np. rada rodziców) na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.
-
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, zwraca rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom koszt zakupu podręczników.
Wartość dofinansowania
Polecane stypendia
-
Regionalny Program Stypendialny to projekt pozakonkursowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, będący odpowiednikiem projektu systemowego PO KL pn. Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych realizowanego w latach 2008-2015 przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie.
Regulamin -
Fundusz wspiera naukę zdolnej młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Jego celem jest również promowanie młodych talentów, uczniów twórczych, pragnących robić więcej i wiedzieć więcej dla własnego rozwoju i doskonalenia się. Na stypendium mogą liczyć przede wszystkim uczniowie z najlepszą średnią ocen. Do przyznania stypendium brane jest również po uwagę kryterium dochodu przypadającego na każdego członka w rodzinie, a także dodatkowe osiągnięcia i zaangażowanie w pracach społecznych oraz wolontariacie.
Regulamin -
Stypendium przeznaczone jest dla uczniów z najuboższych regionów Polski. Średnia ocen minimum 4,5, dochód na osobę w rodzinie nie wszy niż 560 zł netto. Wnioski przyjmowane przez cały rok, ale rozpatrywane dwa razy w roku (w pierwszym i drugim semestrze nauki). Wnioski składa się u księdza koordynatora w swojej diecezji.
Regulamin -
Fundacja przyznaje stypendia młodzieży zdolnej i chcącej się uczyć a pochodzącej z wielodzietnych i niezamożnych rodzin z terenu diecezji tarnowskiej. Stypendia przyznawane są młodzieży uczącej się w siódmej klasie szkoły podstawowej, drugiej i trzeciej klasie gimnazjum oraz szkole ponadgimnazjalnej kończonej maturą.
Regulamin -
Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen w okresie poprzedzającym okres, w którym przyznaje się to stypendium.
Regulamin -
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznawane jest wybitnie uzdolnionym uczniom, a w szczególności:
- laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju,
- laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe,
- uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki,
- uczniowi uczestniczącemu w zajęciach przewidzianych tokiem studiów na podstawie przepisów w sprawie zasad i warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych,
- uczniów w zajęciach na kierunkach zgodnych z uzdolnieniami oraz zasad zaliczania tych zajęć,
- uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
W procesie kwalifikowania kandydatów należy również zwrócić uwagę na uczniów realizujących indywidualny tok studiów, publikujących prace twórcze, publicystyczne, popularnonaukowe oraz uczniów zakwalifikowanych do udziału w zawodach międzynarodowych. Wnioski o stypendia składają dyrektorzy szkół.
-
Przyznawane jest uczniowi, który otrzymał świadectwo z wyróżnieniem (średnia ocen min. 4,75), uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią stopni, albo wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej celujące stopnie, a z pozostałych przedmiotów stopnie co najmniej dobre. Jest przyznawane jednemu uczniowi danej szkoły, w danym roku szkolnym. Kandydat musi być uczniem szkoły w roku szkolnym, na który zostało przyznane stypendium. Wnioski o stypendia składają dyrektorzy szkół.