Honorowe Krwiodawstwo w szkole

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Od blisko 9 lat zajmujemy się krzewieniem i propagowaniem  honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży. Inspiratorem i głównym pomysłodawcą tej idei była pani pedagog Ewa Cepiga-Salabura, która od przeszło 22 lat jest honorowym krwiodawcą. W następnej kolejności dołączył do grona „Krwiopijców”, krzewiąc tę ideę i pomagając w różnego rodzaju akcjach, pan Sławomir Szczerkowski.

Od lat bierzemy czynny udział w akcjach, mających na celu szerzenie tej szlachetnej idei. Współpracujemy z Punktem Krwiodawstwa, Strażą Graniczną, mając stały kontakt z prezesem nowosądeckiego klubu PCK, panem Andrzejem Baziakiem.  Niejednokrotnie propagujemy oddawanie krwi poprzez filmy o charakterze edukacyjno-wychowawczym, skierowane do młodzieży, kształtując tym samym idee krwiodawstwa. Organizujemy także spotkania dotyczące tego tematu, przeprowadzane w klasach przez zasłużonych sądeckich krwiodawców.

Bierzemy udział w różnych akcjach zbiórki krwi, miedzy innymi „Dla Matek”, „Nasza Ojczyzna”, Na straży Życia”, „Walentynki”, organizowanych przez Straż Graniczną , Policję, czy też Punkty Krwiodawstwa.

Oddając krew można sobie wyobrazić, że dzięki temu cennemu darowi, czyjeś życie zostanie uratowane. Będzie mógł się uśmiechać i przede wszystkim żyć. Osoba, która otrzymuje krew pozostaje nieznana, ale ona jest przecież czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym. Uczniowie i pracownicy potwierdzili swoją postawą, że warto być kimś wyjątkowym – Honorowym Dawcą Krwi, na którym mogą polegać osoby chore i potrzebujące.

Dla przyszłych krwiodawców

  • sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynny punkt/stacja, w którym chcesz oddać krew lub dowiedz się kiedy planowana jest najbliższa akcja w naszej szkole;
  • jeżeli będziesz oddawał krew w stacji krwiodawstwa, wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć – wyspać się;
  • koniecznie zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu);
   pij dużo soków owocowych i wody unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi
  • idź do punktu/stacji; jeżeli wybierasz się po raz pierwszy zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej;
  • po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu (odpocznij kilkanaście minut w stacji, zjedz czekoladę, wypij sok);
  • skorzystaj z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi;
  • unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew;
  • jedz regularnie posiłki; pamiętaj, aby dieta była bogatsza w węglowodany tego dnia, jedz czekoladę;
  • dużo odpoczywaj: pamiętaj, że nie jesteś maszyną, oddanie krwi jest obciążeniem dla twojego organizmu;
  • unikaj szybkiej zmiany pozycji z leżącej na stojącą, najpierw usiądź dopiero po chwili wstawaj;
  • staraj się nie wykonywać obciążających prac domowych;
  • unikaj wysiłku fizycznego.

  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj personel stacji: to najlepszy i najpewniejszy sposób uzyskania fachowych i wyczerpujących informacji.

  1. Zarezerwuj sobie około 2-3 godzin, weź dowód tożsamości oraz zjedz beztłuszczowy posiłek przed donacją.
  2. Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia.
  3. Zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi na wstępne badanie (morfologia-poziom żelaza), a po kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz zakwalifikuje Ciebie do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.
  4. Usiądź z poczekalni, w której jest umieszczony dozownik z wodą.
  5. Oddawanie krwi pełnej wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź wygodnie na fotelu
   i zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml.). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.
  6. Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny.
  7. Możesz też otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów podróży.
 • Pobieranie krwi metodą konwencjonalną tzn. krwi pełnej.

  Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej, która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego.

  Oddanie 450 ml krwi trwa ok. 5-10 minut. Po oddaniu obowiązuje 8-tygodniowa przerwa regeneracyjna. W ciągu roku mężczyzna może oddać krew pełną 6 razy a kobieta 4 razy.