Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa
Marian Jonkajtys
Urodził się w Augustowie, w rodzinie nauczycielskiej. Jego rodzice byli pierwszymi nauczycielami (1919 r.) w Szkole Powszechnej w Augustowie. Ojciec – Hieronim Jonkajtys został aresztowany w październiku 1939 i zamordowany przez NKWD.
13 kwietnia 1940 Marian Jonkajtys wraz z matką Marią, bratem Janem i czterema siostrami: Heleną, Grażyną, Zofią i Teresą, został wywieziony do kołchozu w Północnym Kazachstanie.
Do Polski Jonkajtysowie wrócili dopiero po 6 latach katorgi, 30 marca 1946. Po powrocie zamieszkali w Warszawie, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.
W latach 1957-59 występował w Teatrze Buffo, Syrena, Ludowym oraz Nowym. W 1961 był reżyserem pierwszego Konkursu Polskiej Piosenki w Warszawie (wygrała piosenka w wykonaniu Reny Rolskiej.), która została potem jego żoną. W roku 1974 w pomieszczeniach Domu Kultury na Targówku zorganizował teatr muzyczno-estradowy zwany Teatrem na Targówku (późniejsza Rampa) i był jego dyrektorem naczelnym oraz artystycznym.
Po ogłoszeniu stanu wojennego został odwołany przez ówczesne władze z funkcji dyrektora Teatru na Targówku. Nie chcąc występować jako aktor, zajął się metaloplastyką i rzemiosłem artystycznym (zdał egzamin czeladniczy). W rzeźbieniu i inkrustowaniu metalem drewnianych ikon, obrazów i pamiątek pomagała mu żona. W latach 1987-2000 mieszkał z rodziną w Sulejówku.
Po roku 1989, gdy reaktywowano Związek Sybiraków, pisał wiersze w większości poświęcone męczeństwu polskich zesłańców na Syberii i w Kazachstanie. Najbardziej znanym jest Marsz Sybiraków, do którego muzykę napisał Czesław Majewski. Utwór został oficjalnym hymnem Związku Sybiraków. Był także inicjatorem idei Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbywa się od 2001 w Białymstoku.
Odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 4 kwietnia 2004r. w Warszawie; pochowany na Powązkowskim Cmentarzu Komunalnym.
Galeria zdjęć z konkursu
Konkurs o Patronie szkoły
„Patron naszej szkoły – Sybiracy”
Od piętnastu lat uczniowie klas pierwszych prezentują swoją wiedzę na temat losów Polaków zesłanych na Syberię. Społeczność szkolna chce w ten sposób wyrazić swój szacunek, podziw oraz oddać hołd tym, którzy stracili życie „na nieludzkiej ziemi”.
Od początku roku szkolnego na lekcjach wychowawczych uczniowie wraz z wychowawcami przygotowują się do konkursu, korzystając z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej. Każda klasa otrzymuje także dodatkowe materiały przygotowane przez organizatorki konkursu – Jolantę Potoczek i Magdalenę Joniec –Kulczyk.
Przedstawiciele Związku Sybiraków przeprowadzają również prelekcje dla uczniów klas pierwszych, na których przybliżają im historię swoją i swoich bliskich, zesłanych na Syberię. To niezwykle istotne, by uczeń wiedział kim jest Patron szkoły, szczególnie tak ważny w historii naszego narodu.
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków mają to szczęście, że swojego patrona poznają nie tylko z kart podręczników, ale również poprzez osobisty z nim kontakt.
Laureaci 2017 r.
- 1. miejsce: uczniowie kl. 1PWb liceum ogólnokształcącego
- 2. miejsce: uczniowie kl. 1 technikum
- 3. miejsce: uczniowie kl. 1A liceum ogólnokształcącego
Informacje
Podsumowanie XVIII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa
Dnia 11 marca 2020 r. odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa. W konkursie wzięło udział 27 uczestników z 21 szkół. Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe: Szkoła podstawowa, klasy I – IV Szkoła podstawowa, klasy V – VIII Szkoły średnie LAUREACI W KATEGORII: SZKOŁA PODSTAWOWA, KLASY I – IV […]
Podsumowanie XVII Międzyszkolnego Konkursu Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa
2 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu odbył się już XVII. Międzyszkolny Konkurs Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa. Konkurs ten ma na celu rozpropagowanie wiedzy na temat zesłań na Syberię. Jest to temat szczególnie bliski naszej szkole, której Patronem są właśnie Sybiracy. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć tych, […]
Mistrz Przedmiotu 2019
W ostatnich tygodniach roku szkolnego 2018/2019 odbyła się rywalizacja o tytuł Mistrza Przedmiotu. Uczniowie rozwiązywali testy z języka polskiego,angielskiego i niemieckiego Mistrzem wiedzy polonistycznej zostały: Wiktoria Król Ic SB oraz Karolina Nowak IPWb LO Poliglotami ZS nr 2 okazali się: Miłosz Łęczycki II PWa LO ( język angielski) Patrycja Jurczyńska Id SB ( język angielski) […]
EUROSCOLA- wygrana w konkursie
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej EUROSCOLA. Dwuetapowy konkurs składał się z testu z wiedzy i wykonania zadania kreatywnego na jeden z 6 tematów. Do zdobycia było w sumie 80 pkt, a główną nagrodą jest wyjazd do Strasburga i wzięcie udziału w sesji Parlamentu Europejskiego. Po […]