Konkursy szkolne

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej im. Mariana Jonkajtysa

Marian Jonkajtys

jonkajtysUrodził się w Augustowie, w rodzinie nauczycielskiej. Jego rodzice byli pierwszymi nauczycielami (1919 r.) w Szkole Powszechnej w Augustowie. Ojciec – Hieronim Jonkajtys został aresztowany w październiku 1939 i zamordowany przez NKWD. 

13 kwietnia 1940 Marian Jonkajtys wraz z matką Marią, bratem Janem i czterema siostrami: Heleną, Grażyną, Zofią i Teresą, został wywieziony do kołchozu w Północnym Kazachstanie.
Do Polski Jonkajtysowie wrócili dopiero po 6 latach katorgi, 30 marca 1946. Po powrocie zamieszkali w Warszawie, gdzie ukończył  Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.

W latach 1957-59 występował w Teatrze Buffo, Syrena, Ludowym oraz Nowym. W 1961 był reżyserem pierwszego Konkursu Polskiej Piosenki w Warszawie (wygrała piosenka w wykonaniu Reny Rolskiej.), która została potem jego żoną. W roku 1974 w pomieszczeniach Domu Kultury na Targówku zorganizował teatr muzyczno-estradowy zwany Teatrem na Targówku (późniejsza Rampa) i był jego dyrektorem naczelnym oraz artystycznym.

Po ogłoszeniu stanu wojennego został odwołany przez ówczesne władze z funkcji dyrektora Teatru na Targówku. Nie chcąc występować jako aktor, zajął się metaloplastyką i rzemiosłem artystycznym (zdał egzamin czeladniczy). W rzeźbieniu i inkrustowaniu metalem drewnianych ikon, obrazów i pamiątek pomagała mu żona. W latach 1987-2000 mieszkał z rodziną w Sulejówku.

Po roku 1989, gdy reaktywowano Związek Sybiraków, pisał wiersze w większości poświęcone męczeństwu polskich zesłańców na Syberii i w Kazachstanie. Najbardziej znanym jest Marsz Sybiraków, do którego muzykę napisał Czesław Majewski. Utwór został oficjalnym hymnem Związku Sybiraków. Był także inicjatorem idei Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbywa się od 2001 w Białymstoku.

Odznaczony był m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 4 kwietnia 2004r. w Warszawie; pochowany na Powązkowskim Cmentarzu Komunalnym.

Galeria zdjęć z konkursu

Regulamin

Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej im. MARIANA JONKAJTYSA w kwietniu 2019 r.

Karta zgłosznia

Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej im. MARIANA JONKAJTYSA – kwiecień 2019

Konkurs o Patronie szkoły

„Patron naszej szkoły – Sybiracy”

Od piętnastu lat uczniowie klas pierwszych prezentują swoją wiedzę na temat losów Polaków zesłanych na Syberię. Społeczność szkolna chce w ten sposób wyrazić swój szacunek, podziw oraz oddać hołd tym, którzy stracili życie „na nieludzkiej ziemi”.

Od początku roku szkolnego na lekcjach wychowawczych uczniowie wraz z wychowawcami przygotowują się do konkursu, korzystając z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej. Każda klasa otrzymuje także dodatkowe materiały przygotowane przez organizatorki konkursu – Jolantę Potoczek i Magdalenę Joniec –Kulczyk.

Przedstawiciele Związku Sybiraków przeprowadzają również prelekcje dla uczniów klas pierwszych, na których przybliżają im historię swoją i swoich bliskich, zesłanych na Syberię. To niezwykle istotne, by uczeń wiedział kim jest Patron szkoły, szczególnie tak ważny w historii naszego narodu.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków mają to szczęście, że swojego patrona poznają nie tylko z kart podręczników, ale również poprzez osobisty z nim kontakt.

Informacje